Erken dil eğitimi

Çocuklarda erken dil eğitimi konusu son zamanlarda çok revaçtadır. Çocuklarının iyi bir geleceğe sahip olmasını isteyen anne babalar çocuklarına en az bir yabancı dili çocukken öğretmenin kaygısını taşımaktadır. Çocukların dile yatkınlıkları olsa da formal eğitimin çocuklara uygun olmaması sebebiyle başarı istenilen oranda yakalanamamaktadır. Kendisi de yabancı dil konuşabilen ebeveynler konuşarak dil eğitimini kendileri üstlenebiliyorlar. Yabancı dil eğitimi veren kreşler yaygınlaşsa da istenilen verim asla alınamıyor. Çünkü eğitim ya tamamen gramer odaklı kalıyor ya da çocuğa aktif konuşma melekesi verebilecek nitelikten çok uzak oluyor. 

Maddi durumu iyi aileler yabancı dil bilen dadılar tutarak çocuklarına o dili öğretebilirken maddi durumu iyi olmayan aileler bu imkanı bulamıyor. Peki ne yapılabilir?

Arap ülkelerinde ammice konuşulmasına rağmen çocukların fasih Arapça’ya yatkın oldukları gözlenmiş ve bu durumun televizyon kanallarının çizgi filmleri fasih Arapça olarak yayınlaması sayesinde olduğu fark edilmiş. Yani çocuklar çizgi film izlerken fasih Arapça öğreniyor ve ammicedeki bozulmuş kullanımları fark ederek fasihteki halini de kullanabilir hale geliyorlar. Belki bu durum çocuğuna yabancı dil öğretmek isteyen ailelere de örnek olabilir. Uzun metrajlı ve dizi şeklinde olan çizgi filmler çocuğa yabancı dilde izletilse ve bu tekrarlansa belki de çocuk o dili çok kısa sürede öğrenebilecek. Neticede çocuğun öğreneceği dilin seviyesi çizgi filmlerdeki dil ile aynı. Çocuk büyüyüp geliştikçe dilin alfabesi ve grameri ile eğitimi desteklenip okumalarla dil gelişimi sağlanabilir. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir