Arapça Hikaye tavsiyesi

Türkçe Çevirileriyle Arapça Seçme Hikayeler – 1, 2, 3, 4, 5 / Musa YILDIZ – Erkan AVŞAR

 

Arapça öğreniminde hikayelerin yeri çok önemlidir. Dr. Musa YILDIZ ve Erkan AVŞAR tarafından derlenen bu hikayeler seti Arapça öğrenmek isteyenler için çok değerli kaynak kitaplardır. Kolaydan zora, uzundan kısaya seçilip dizilen hikayelerle güncel kullanılan Arap Dilindeki kalıplar ve deyimler öğrenilmektedir. Yine aynı şekilde başlangıçta tamamı harekeli olan metinler 3. ve 4. kitapta kısmen harekeli hale gelmekte böylelikle kademeli olarak zorlaşmaktadır.

  1. Kitap 204 sayfa 55 hikaye
  2. Kitap 260 sayfa 45 hikaye
  3. Kitap 192 sayfa 35 hikaye
  4. Kitap 200 sayfa 25 hikaye

olarak basılmıştır.

Ortalama kitap başı fiyatı 20 ila 22 lira civarındadır.

Kitabların arkasında yazanlar ise şöyledir

“Arapça’nın öğretimi alanında hikayelerin katkısı oldukça önemlidir. Değişik kaynaklardan derlenen hikayeler, beş ayrı kitap olarak tasnif edilmiştir. Her hikayenin sonunda, o hikayede geçen kelimeler ve Türkçe anlamları parçaya uygun olarak sıralanmıştır. Ardından hikayelerin dilimize çevirileri verilmiştir.

Bu hikayelerden birinci ve ikinci kitaplardaki hikayelerin tamamı, bu dili öğrenmeye yeni başlayanlar göz önüne alınarak, harekeli olarak yazılmıştır. Üçüncü, dördöncü ve beşinci kitaplardaki hikayelerde ise, giderek azalan bir şekilde, sadece gerekli görülen yerlere hareke konulmuştur. Kendi içinde kolaydan zora doğru bir dizi oluşturulması hedeflenmiştir.

Bu seri, ülkemizde temel düzeyde Arapça bilen, İmam-Hatip lisesi, İlahiyat Fakültesi, Arap dili bölümü öğrencileri, Arapçasını geliştirmek isteyenler ile Kamu Personeli Dil Sınavına (YDS, YÖKDİL, KPDS) hazırlananlar için planlanmıştır.

satın almak isteyenler buradan temin edebilirler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir